تهران اسید

» » جوهر نمک | Hydrochloric acid
-.pdf [حجم: 215.08 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 4)
-.pdf [حجم: 326.8 کیلوبایت] ( تعداد دانلود: 3)

جوهر نمک | Hydrochloric acid

جوهر نمک | Hydrochloric acid
در رابطه با کسب اطلاعات راجع به قیمت خرید و فروش جوهر نمک با ما تماس حاصل فرمایید.  
نام شیمیایی : جوهر نمک.

اسامی مترادف با جوهر نمک : جوهر نمک ، کلریدریک اسید ، هیدروژن کلراید ، اسید کلروهیدریک ، تیرک ، Hydrochloric acid.

گرید محصول : 1. جوهر نمک صنعتی.

2. جوهر نمک آزمایشگاهی.

فرمول مولکولی : HCL .

خلوص : جوهرنمک 37%، جوهر نمک 30 تا 33% .

جرم مولی : 36.46 g/mol .

شکل ظاهری : مایع شفاف ، بی رنگ و با بوی تند.

دمای ذوب : - 35 ͦC.

دمای جوش : 108 ͦC.

اسیدیته ( ph ) : 1/1

نقطه اشتعال : این ماده نمی سوزد.

حلالیت در آب : قابل حل است .

جوهر نمک : هیدروکلریک اسید ( جوهر نمک ) یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان می باشد. این اسید به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه ) می باشد کاربرد بسیار گسترده ای دارد. گار اسید کلریدریک بی رنگ با تند تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر می باشد.این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شودو در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند.

تاریخچه : تیزآب سلطانی یک ترکیب شامل جوهر نمک و نیتریک اسید می باشد که از انحلال نشادر در اسید نیتریک ساخته می شود. ساخت این ماده به کیمیاگر اروپایی با نام پسدوگبر نسبت داده شده است. هرچند که مراجع متعددی تولید این ماده که در آن اسید کلریدریک موجود می باشد را به نسخ خطی شرق زمین در اواخر قرن 13 نسبت داده اند.
اسید کلریدریک به صورت خالص در قرن 16 توسط لیباویوس از طریق حرارت دادن نمک در ظروف گلی خاک رس که مخصوص ذوب فلزات می باشد تولید شده است.
گروهی معتقدند جوهر نمک خالص ابتدا توسط دو آلمانی با نام های Valentin و monk در قرن 15 کشف شده است. هرچند این نظریه را برخی از مدعیان با استناد بر اینکه تا پایان قرن 16 هیچ اسید کلریدریک خالصی در آن منطقه مشاهده نشده است رد کرده اند.
در قرن هفدهم یک شیمیدان آلمانی با نام گلاوبر به منظور تولید سولفات سدیم از طریق فرآیند مانهایم اسید سولفوریک و نمک کلرید سدیم را با یکدیگر ترکیب کرد. پس از آن در سال 1772 میلادی پرستیلی از شیمیدانان انگلیسی موفق به تولید هیدروژن کلراید خالص شد و در سال 1818 داوی شیمیدان انگلیسی ثابت کرد که ترکیب شیمیایی شامل هیدروژن و کلراید می باشد.
در دوره انقلاب صنعتی اروپا تقاضای مواد قلیایی افزایش پیدا کرد. یک پروسه صنعتی جدید بوسیله نیکولاس لبلانک توانست کربنات سدیم را در مقیاس بزرگ و با هزینه پایین تولید کند
.


تگ های مطلب :